Botníky a skrinky 

na stránke
Zobrazených je 1 - 15 z 36 položiek
Zobrazených je 1 - 15 z 36 položiek

Popis kategórie

Botník je najdôležitejšou súčasťou predsiene. Slúži na to, aby sa v ňom schovali všetky topánky, ktoré by sa inak povaľovali na zemi v chodbe. Botník by mal spĺňať hlavne praktickú funkciu, no môže byť doplnený aj estetickým vzhľadom a príjemnou farbou. 

Pri kúpe botníka by ste mali hlavne myslieť na jeho veľkosť. Veľkosť závisí od počtu členov v domácnosti. Ak v domácnosti nemáte šatník alebo skladovaciu miestnosť, tak botník bude jediným úložným priestorom celoročnej obuvi. Pri zakúpení je potrebné vychádza z celkového počtu topánok.
  •  Klasickým problémom sú hromady topánok pri vchodových dverách. V prvom rade pred kúpou botníka by sme si mali uvedomiť  koľko máme párov topánok. 
  • Štandardný " rodinný " botník pojme okolo 15 párov topánok. Stále je možnosť skladovať  väčšinu obuvi inde a kúpiť si botník menší  pohotovostný. Do ideálneho botníka by sa vám navyše nemala  vojsť len obuv. Šikovné je, keď pojme tiež čistiace a ošetrujúce kefy, spreje aj krémy na topánky. 
  • Ideálny botník je umiestnený v predsieni, aby topánky boli pri odchode stále po ruke. Mal by byť vetraný a mal by mať aspoň
Dôležité je aj zvážiť z akého materiálu botník bude. Korpus a dvierka môžete vyberať podľa svojho vkusu, no vnútro by malo byť vyrobené z odolného a jednoducho udržiavateľného materiálu. Farba botníka by mala ladiť s odtieňmi predsiene a tiež z podlahou. K lacnejším alternatívam materiálu pre výrobu botníku patrí laminát. Ich nevýhodou je kratšia životnosť. Vyrábajú sa však v širokej škále farieb a v rôznych dezénových prevedeniach. Skrinky na topánky sa vyrábajú aj z masívneho dreva, ktoré je naopak charakteristické dlhou životnosťou i stabilitou. Veľmi obľúbené sú aj botníky z ratanu, ktoré dodajú predsieni vzdušnosť a jednoduchosť. 

V našom e-shope nájdete rôzne typy botníkov. Najviac cenovo dostupné sú závesné otvorené botníky. Môžu to byť aj menšie regálové typy, ktoré sa dajú kúpiť v drevenom, plastovom alebo kovovom zhotovení. Ideálnym riešením pre menšie a stiesnené predsiene sú vyklápacie botníky. Obuv v nich je uložená vo zvyslej polohe. Hĺbka takéhoto botníka je spravidla 15 – 20 cm a preto sa vám môže stať, že tam nezmestíte vyššiu obuv (čižmy). K najobľúbenejším typom patria botníky s klasickými alebo posuvnými dvierkami. V takýchto botníkoch je obuv vo vodorovnej polohe na policiach. Ich hĺbka je 35 – 40 cm. Priestor v skrinke by mal byť rozdelený na väčšiu časť pre čižmy i inú vyššiu obuv a menšiu časť pre botasky a topánky. Ak máte v domácnosti malú predsieň či chodbu, mali by ste pri kúpe zvoliť botník s posuvnými dvierkami. Ušetríte tak miesto, ktoré by bolo potrebné na otváranie dvierok.